• نوع داوری 

  در فصلنامه مدیریت کسب و کار  و کار آفرینی  برای داوری مقالات از فرآیند داوری دوسو ناشناس استفاده می­ شود.  به­ طوریکه داور هویت نویسنده را نمی داند و بالعکس. تیم ویراستاری نشریه تلاش می کنند تا حداکثر طی سه ماه، اولین پاسخ پس از داوری مقاله را به نویسنده مسئول مقاله اعلام کنند

  ملاحظات اخلاقی داوران

  داوران نشریه مدیریت کسب و کار  و کار آفرینی لازم است در فرایند بررسی مقالات به موارد زیر توجه داشته باشند:

  • محرمانه بودن اطلاعات مقاله باید در تمامی زمینه ها رعایت شود و فرآیند بررسی مقاله باید به صورت ناشناس انجام شود.
  • داوران باید مقالات را در زمان مناسب قضاوت کنند و تیم تحریریه را در تصمیم گیری در مورد پذیرش یا عدم پذیرش مقاله یاری نمایند.
  • پیشنهادات داوران در خصوص مقالات منتشر شده به صورت فرم داوری و در قسمت نظرات برای نویسنده و ویراستار ارائه شود.
  • داوران باید از قضاوت مقالات دارای تضاد منافع خودداری کنند و هرگونه تضاد منافع را در اسرع وقت گزارش کنند.
  • قضاوت داوران در مورد کیفیت و محتوای مقالات باید بر اساس نظرات تخصصی و عینی باشد.

   

  فرایند پذیرش مقالات در نشریه مدیریت کسب و کار  و کار آفرینی

  از زمان وصول مقاله در نشریه مدیریت کسب و کار  و کار آفرینی، تا زمان چاپ و انتشار آن، مراحل زیر به ترتیب طی خواهد شد:

  الف ـ مرحله بررسی اولیه (5-10 روز)

  در این مرحله، مقالاتی که از فرمت مناسب بر اساس «راهنمای تنظیم مقاله» برخوردار باشند، جهت بررسی به هیأت تحریریه نشریه ارسال می گردند. در این مرحله مقالاتی که دارای محتوای علمی مناسب بوده و از نظر موضوعی با محورهای موضوعی نشریه مطابقت و همخوانی داشته باشند، مورد تأیید اولیه قرار گرفته و داور مناسب توسط هیأت تحریریه برای آنها انتخاب خواهد شد. این مرحله، معمولاً بین 5 تا 10 روز کاری طول می کشد.

  ب ـ مرحله داوری مقاله (1-3 ماه)

  مقالاتی که در مرحله قبل مورد تأیید قرار گرفته اند،  حداقل برای دو داور که در موضوع مقاله صاحب‌نظر باشند، ارسال و پس از داوری بر حسب نتیجه داوری به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. مقالاتی که بدون اصلاح قابل انتشار است؛

  2. مقالاتی که پس از اصلاحات مورد نظر داوران قابل انتشار است؛

  3. مقالاتی که قابل انتشار نیست.

  بدیهی است مقالات دسته اول پس از پرداخت هزینه پذیرش و انتشار، بلافاصله در نوبت انتشار قرار خواهد گرفت. دسته دوم نیز به‌منظور اعمال اصلاحات مورد نظر داوران، برای نویسنده اصلی مقاله ارسال خواهد شد و مقالات غیرقابل انتشار نیز ضمن اطلاع به نویسنده مقاله، از مسیر بررسی خارج می‌گردد. این مرحله معمولاً بین 1 تا 3 ماه طول می کشد.

  ج ـ مرحله انجام اصلاحات (15-20 روز)

  در این مرحله، نویسنده یا نویسندگان مقاله باید از تاریخ دریافت مقاله، حداکثر ظرف مدت 15 روز اصلاحات مورد نظر داوران را انجام دهند یا دلایل خود مبنی بر عدم نیاز به اصلاح را از طریق سایت فصلنامه به اطلاع برسانند. انجام اصلاحات ممکن است در یک پروسه رفت و برگشتی شامل دو یا سه مرحله اصلاحات باشد و تا زمانی که محتوای مقاله از نظر دبیران نشریه قابل قبول باشد به طول بیانجامد. پس از تأیید اصلاحات توسط دبیران، مقاله جهت پرداخت هزینه پذیرش و انتشار به نویسنده ارجاع داده می شود.

  د ـ مرحلة پذیرش نهایی 

  پس از احراز اصلاحات مورد نظر داوران و یا اقامه دلایل کافی مبنی بر عدم نیاز به اصلاح، و پرداخت هزینه پذیرش و انتشار، مقاله در نوبت انتشار قرار می‌گیرد و مراتب، طی نامه کتبی مبنی بر پذیرش نهایی و انتشار مقاله، برای صاحب اثر ارسال خواهد شد.

  ه- انتشار مقاله 

  پس از پذیرش، مقاله برای انجام ویراستاری ادبی به ویراستار و پس از آن به صفحه آرا ارسال می­شود. پس از تکمیل صفحه ‏آرایی، نویسندگان نسخه نهایی مقاله را دریافت خواهند کرد که طی آن، تأیید وابستگی سازمانی و مشخصات نویسندگان، تایید متن نهایی مقاله درخواست می‌شود. زمان انتظار برای چاپ مقاله بستگی به تعداد مقالات پذیرفته شده دارد. پس از تکمیل مقالات هر جلد، همه مقالات با فرمتهای PDF و XML به‌صورت رایگان در سایت مجله قابل دانلود می‌باشد.